Οδοντιατρικό μάνατζμεντ

Τετράμηνο πρόγραμμα προσαρμοσμένο στις ανάγκες των οδοντιάτρων αλλά και του υπόλοιπου προσωπικού των οδοντιατρείων.

Το πρόγραμμα αποσκοπεί στην εκπαίδευση των οδοντιάτρων και κατ’ επέκταση, όλων των εργαζομένων στον χώρο της οδοντιατρικής, στις αρχές της διοίκησης μιας σύγχρονης οδοντιατρικής επιχείρησης.

Συγκεκριμένα, δίνεται έμφαση στις ακόλουθες θεματικές:

• Διαχείριση ανθρώπινου δυναμικού

• Διοίκηση οικονομικών πόρων, σύνταξη προϋπολογισμών

• Σύνταξη επιχειρηματικού σχεδίου οδοντιατρικής επιχείρησης

• Ανάπτυξη νέων μοντέλων για τις διαδικασίες εξυπηρέτησης των οδοντιατρικών ασθενών, αποτελεσματικής επικοινωνίας και συνεργασίας στο οδοντιατρείο

• Οδοντιάτρους και πτυχιούχους ΑΕΙ και ΤΕΙ συναφών κλάδων

• Φοιτητές τμημάτων διοίκησης μονάδων υγείας ή σχολών επιστημών υγείας

• Άτομα που εργάζονται ή επιθυμούν να εργαστούν σε οδοντιατρεία ή συναφείς επιχειρήσεις

Η χρονική διάρκεια του προγράμματος είναι 16 εβδομάδες (4 μήνες), από 1η Μαρτίου έως 30 Ιουνίου έκαστου έτους. Οι συνολικές ώρες ασύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης είναι 90, ενώ οι σύγχρονες εξ αποστάσεως τηλεδιασκέψεις είναι 21, χωρισμένες σε διαδικτυακές συναντήσεις διάρκειας 90 λεπτών έκαστη, οι οποίες γίνονται ημέρα Πέμπτη και ώρα 21.00-23.00 σύμφωνα με το πρόγραμμα που ανακοινώνεται στην έναρξη κάθε κύκλου.

Η αξιολόγηση της επίτευξης των μαθησιακών στόχων κάθε διδακτικής ενότητας καθορίζεται από τους εξής παράγοντες:

• Από τα τεστ αυτοαξιολόγησης

• Τις γραπτές εργασίες

• Την παρουσία στις σύγχρονες τηλεδιασκέψεις

Συγκεκριμένα, στο τέλος κάθε εκπαιδευτικής ενότητας ο συμμετέχων καλείται να επισυνάψει 2 εργασίες ανάπτυξης θέματος και ένα τεστ 5 ερωτήσεων πολλαπλής επιλογής.
Συνολικά πρέπει να έχει ολοκληρώσει επιτυχώς το 70% των επισυναπτόμενων θεωρητικών εργασιών, να συμμετέχει στις 10 σύγχρονες διαδικτυακές συναντήσεις της ομάδας (50% των παρουσιών) και να συμπληρώσει τις 2 αξιολογήσεις του προγράμματος (αρχική και τελική).
Στους επιτυχόντες στην αξιολόγηση των διδακτικών ενοτήτων όλων των μαθημάτων χορηγείται Πιστοποιητικό συνεχιζόμενης επαγγελματικής κατάρτισης και επιμόρφωσης από το ΚΕΔΙΒΙΜ του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.
Μετά την επιτυχή ολοκλήρωση του προγράμματος, οι συμμετέχοντες λαμβάνουν:

• 3.6 ECVET (European Credit system for Vocational Education & Training)
  • 60 μόρια συνεχιζόμενης εκπαίδευσης από το ΙΕΘΕ

Έναρξη επόμενου κύκλου: 1 Μαρτίου 2025