Συμπληρωματικές νέες δεξιότητες βοηθητικού προσωπικού οδοντιατρείου

Τρίμηνο πρόγραμμα επιμόρφωσης του βοηθητικού προσωπικού των οδοντιατρείων στα νέα τεχνολογικά και επιχειρηματικά οδοντιατρικά δεδομένα.

Το πρόγραμμα αποσκοπεί στην επιμόρφωση των εργαζομένων σε οδοντιατρικές επιχειρήσεις και την επικαιροποίηση των γνώσεων τους στα νέα δεδομένα ώστε να ανταποκρίνονται με επιτυχία στα καθήκοντα που αναλαμβάνουν δίπλα στους επαγγελματίες οδοντιάτρους και επιχειρηματίες του κλάδου.

Συγκεκριμένα, δίνεται έμφαση στις ακόλουθες θεματικές:

• Συντήρηση και πιστοποίηση σύγχρονου οδοντιατρικού εξοπλισμού

• Σύγχρονα πρωτόκολλα απολύμανσης και αντισηψίας στο οδοντιατρείο

• Βασικές αρχές ανατομίας και νόσων του στόματος

• Οδοντιατρικό μάρκετινγκ, ηθική και δεοντολογία στο οδοντιατρικό επάγγελμα

• Απόφοιτους δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης ή μεταλυκειακής εκπαίδευσης που επιθυμούν να εκπαιδευτούν στο αντικείμενο

• Πτυχιούχους ΑΕΙ και ΤΕΙ ανεξαρτήτως κλάδου

Η χρονική διάρκεια του προγράμματος είναι 12 εβδομάδες (3 μήνες), με έναρξη 15 Απριλίου.

Οι συνολικές ώρες ασύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης είναι 60, ενώ της σύγχρονης είναι 14, χωρισμένες σε 7 διαδικτυακές συναντήσεις διάρκειας 90 λεπτών έκαστη

Η αξιολόγηση της επίτευξης των μαθησιακών στόχων κάθε διδακτικής ενότητας καθορίζεται από τους εξής παράγοντες:

• Τα τεστ αυτοαξιολόγησης

• Τις γραπτές εργασίες

• Την παρουσία στις σύγχρονες τηλεδιασκέψεις

Στο τέλος κάθε εκπαιδευτικής ενότητας ο συμμετέχων καλείται να επισυνάψει 1-2 εργασίες ανάπτυξης θέματος και ένα τεστ 5 ερωτήσεων πολλαπλής επιλογής. Προκειμένου να ληφθεί η πιστοποίηση, θα πρέπει ο συμμετέχων να έχει ολοκληρώσει επιτυχώς το 70% των επισυναπτόμενων θεωρητικών εργασιών, να συμμετέχει στις τηλεδιασκέψεις και να συμπληρώσει τις αξιολογήσεις του προγράμματος.

Στους επιτυχόντες στην αξιολόγηση των διδακτικών ενοτήτων όλων των μαθημάτων χορηγείται Πιστοποιητικό συνεχιζόμενης επαγγελματικής εκπαίδευσης και κατάρτισης από το ΚΕΔΙΒΙΜ του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Το πρόγραμμα είναι πιστοποιημένο και οι συμμετέχοντες σε αυτό αναγνωρίζουν 60 μόρια συνεχιζόμενης εκπαίδευσης από το ΙΕΘΕ της Ελληνικής Οδοντιατρικής Ομοσπονδίας.

Έναρξη επόμενου κύκλου: 15 Απριλίου 2024

Είπαν για το πρόγραμμα